بازاریابی ربایشی چیست

بازاریابی ربایشی چیست؟
عناوین مقاله

جهت بازاریابی انواع روش مختلف، با استراتژی های متفاوتی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب مختص به خود دارند. طبق نظرسنجی‌ها و داده‌های به‌دست‌آمده، امروزه یکی از بازاریابی‌هایی که در مابین تمامی روش‌‌ها بسیار بیشتر درخشیده است، بازاریابی ربایشی است. اغلب از این نوع بازاریابی جهت جذب مخاطب در محتوا وب‌سایت استفاده می‌شود. این نوع بازاریابی با نام های مختلفی مانند “بازاریابی درون‌ گرا” و “Inbound Marketing” نیز شناخته می‌شود. اما حتماً برای شما هم این سؤال پیش‌آمده است که بازاریابی ربایشی چیست و بازاریابی ربایشی به چه شکل انجام می‌شود‌؟ اگر به دنبال پاسخ به سؤالات خود درباره بازاریابی ربایشی هستید، پیشنهاد می‌کنیم با ادامه مطلب همراه ما باشید.

بازاریابی ربایشی چیست؟

ایده بازاریابی ربایشی در کسب‌وکار اینترنتی برای اولین‌بار به ذهن شخصی به نام برایان هلیگن “Brian Halligan” رسید و پس از آن شرکت هاب اسپات را بر همین پایه و اساس تأسیس نمود که در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های موفق دیجیتال مارکتینگ در کشور آمریکا می‌باشد و با پیشرفت سریع و چشمگیر خود همه را شگفت‌زده کرده است.

در واقع اگر بخواهیم یک تعریف ساده از بازاریابی ربایشی داشته باشیم باید بگوییم، به هرگونه روش جذب مخاطب که به‌صورت غیرمستقیم انجام می‌شود بازاریابی ربایشی یا Inbound Marketing  می‌گویند. بدین شکل که یک شخص در هنگام نیاز دریافت اطلاعات یا خدمات محتوا مورد نظر را یافته و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید می‌نماید که پاسخگویی به نیاز مشتری به وسیله محتوا، یا هرگونه مورد دیگری که نیاز به پیگیری خرید ندارد، بازاریابی ربایشی است.

بازاریابی ربایشی یا بازاریابی درونگرا چیست و چه مزیت هایی دارد

بازاریابی ربایشی یا همان بازاریابی درونگرا

با ذکر چند مثال سعی بر آن داریم که به ابهامات و پاسخ واضح‌تر سؤال بازاریابی ربایشی چیست پرداخته شود. در متد پست وبلاگ، پادکست و هرگونه محتوایی که به‌صورت ایمیل مارکتینگ مشاهده می‌کنید از بازاریابی جاذبه ‌ای استفاده شده است که با رفع نیاز مخاطب به سادگی بازاریابی هدفمند انجام می‌دهند. موارد ذکر شده از جمله موارد متداول و برنامه بازاریابی به‌صورت درون‌گرایی است؛ اما در مقابل این نوع بازاریابی، روشی دیگر که کاملاً در نقطه متقابل آن قرار گرفته است به نام بازاریابی برونگرا وجود دارد که از نمونه‌های بارز آن می‌توان به مواردی همچون پیام بازرگانی، بازاریابی تلفنی اشاره نمود.

یقیناً با ذکر مثال‌هایی که زده شد تفاوت بازاریابی درونگرا و برونگرا را متوجه شده‌اید؛ اما اگر به دنبال مقایسه دقیق‌تر هستید، در ادامه متن پاسخ خود را خواهید یافت. همان‌طور که ذکر شد از بازاریابی ربایشی به طور معمول جهت مصرف‌کننده نهایی استفاده می‌شود و در بسیاری از موارد مصرف‌کننده به دنبال اطلاعات مدنظر مخاطب جهت جذب مشتری توسط فروشنده قرار گرفته است، که چنین مواردی را اغلب در کسب‌وکار آنلاین مشاهده می‌کنید. در نتیجه پایگاه‌داده اصلی آن سایت یا صفحه شبکه های اجتماعی است.

بازاریابی ربایشی چگونه به کسب و کارها کمک می‌کند

هدف استفاده از بازاریابی ربایشی

باتوجه ‌به این مسائل شما در سیستم بازاریابی درون ‌گرا نیازی به‌صرف زمان و هزینه جهت یافتن مشتری ندارید، در همین راستا وقت و انرژی کافی برای افزایش کیفیت کالا، محتوا، شناخت نیاز مشتری و همچنین اطمینان حاصل نمودن از زمانی که به کالای شما نیاز دارد. در این روش مسئله تنها جذب مشتری نمی‌باشد؛ بلکه ایجاد یک رابطه مؤثر با مخاطب یا مشتری آینده است که از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف از بازاریابی ربایشی چیست، در واقع مهم‌ترین مسئله و هدف اصلی ایجاد یک رابطه طولانی با مشتری است که به‌موجب آن بتوان یک رابطه صمیمانه مابین شخص تازه‌وارد و مجموعه ایجاد نمود. در طول این مسیر با ایجاد اعتماد، افراد به مشتری بالقوه مبدل می‌شوند.

شیوه های بازاریابی ربایشی

یکی از مواردی که می‌بایست در بازاریابی ربایشی آن را فراموش نکرد، ارتباط متأثر و پایدار تا لحظه آخر است. از سال 2006 روش بازاریابی ربایشی، به یکی از مؤثرترین روش‌های جذب مشتری به‌خصوص در کسب‌وکار آنلاین مبدل شده است. در این روش برخلاف روش‌های کهن و قدیمی که برای بازاریابی نیازمند به تهیه فهرست ایمیل، خرید تبلیغات در تلویزیون یا بنر تبلیغاتی و یا پرداخت هرگونه هزینه جهت تبلیغات بوده است و دیگر نیازمند پرداخت مبلغ‌های گزاف جهت این‌گونه موارد نیست و به‌راحتی می‌توان بر روی افزایش کیفیت محتوا محصول در راستای جذب مشتری تمرکز نمود. بدین معنا که با قرارگرفتن محتوا در مکان و زمان درست، مشتری را با متن مورد نظر به سمت‌و‌سوی شرکت سوق دهد، در نظر داشته باشید که چنین مواردی در گذر زمان خود را به‌خوبی نشان می‌دهند و نتیجه آن مانند سایر موارد گذرا نیست و کاملا پایدار است.

مراحل بازاریابی ربایشی

مراحل بازاریابی ربایشی

تا به اینجای مقاله با مفهوم بازاریابی ربایشی به‌خوبی آشنا شده‌اید، حال چند شیوه بازاریابی درونگرا و استراتژی inbound marketing  جهت پوشش جامعه هدف استارتاپ و رشد آن می‌پردازیم.

به جهت بازاریابی در دنیای دیجیتال مارکتینگ ابتدا می‌بایست از مخاطبان خود پرسونای تهیه کنید، پس از آن جلسات و اتاق فکر جهت تعیین موضوع و متن محتوا تشکیل دهید. همچنین در بازاریابی ربایشی از جلوه‌های بصری بسیاری در محتوا به جهت جذب مشتری استفاده می‌شود. یکی دیگر از روش‌های بازاریابی ساخت بک لینک است که این موضوع نیازمند توضیحات مفصل دارد که در مقاله ای به توضیح بک‌لینک خواهیم پرداختم. اگر بخواهیم به چند نمونه از بازاریابی ربایشی بپردازیم، موارد متداول آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • وبلاگ Blog
 • Ebook یا کتاب الکترونیک
 • وبینار   Webinar
 • فیلم Movie
 • دوره آنلاین Online Course
 • خبرنامه ایمیل
 • پادکست Podcast
 • شبکه اجتماعی SocialMedia

تفاوت بازاریابی درونگرا با برونگرا چیست

هنگامی‌که به مقایسه روش‌های بازاریابی inbound marketing و outbound marketing  می‌پردازیم، تفاوت زیادی قابل‌مشاهده بوده که عمده تفاوت آن در نوع جذب و ارتباط با مخاطب است. در سیستم بازاریابی درونگرا جذب مشتری از طریق پیام‌های تبلیغاتی انجام می‌شود و در مقابل بازاریابی درونگرا از طریق انتشار محتوا درون رسانه‌های مختلف صورت می‌گیرد. ضمن اینکه موضوع محتوایی که فرد در حال خواندن است، مطلبی است که به دنبال کسب اطلاعات آن است و در واقع به آن نیاز دارد. در نتیجه با بازاریابی ربایشی به نیازهای مخاطب پاسخگو خواهید بود.

بازاریابی ربایشی | از بهترین شیوه های مارکتینگ

بازاریابی ربایشی | از بهترین شیوه های مارکتینگ

در اکثر موارد مخاطب پیام تبلیغاتی را بی‌ارزش می‌داند. به‌عنوان‌مثال؛ با پخش یک تبلیغ تلویزیونی مخاطب زمانی که محتوا را بی‌ارزش و آزاردهنده می‌بیند، به‌راحتی شبکه را تغییر می‌دهد و چنین مواردی باعث ازدست‌رفتن هزینه و وقت بازاریابی می‌شود. به همین دلیل یکی از بارزترین تفاوت این دو بازاریابی نوع جذب مخاطب است.

مزیت بازاریابی ربایشی نسبت به مابقی روش های بازاریابی

همانند تمامی انواع روش‌های بازاریابی، بازاریابی ربایشی دارای مزیت و معایب خاص خود نیز می‌باشد. از مزایای بازاریابی ربایشی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. هدفمندی و یکپارچگی
 2. گسترش و بازدهی بالا
 3. امکان دریافت تجزیه و تحلیل دقیق
 4. هزینه پایین نسبت به بازاریابی برونگرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات