آموزش تولید محتوا در اینستاگرام

آموزش تولید محتوا در اینستاگرام
عناوین مقاله

صفر تا صد تولید محتوا در اینستاگرام

امروزه اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی پر طرفدار و اگر بخواهیم طبق آمار سال 2022 بگوییم ششمین شبکه اجنماعی محبوب میان کاربران ایرانی است و این آمار روز به روز بیشتر می شود. طبق بررسی ها محتوای با کیفیت در کنار تداوم رمز موفقیت صفحات پر بازدید و خوب است.محتواهای گوناگونی وجود دارد که برای کاربران اینستاگرام جذاب است و نزد آنان محبوبیت جذب می کند،اما استاندارد جهانی خاصی برای ساخت محتوا در اینستاگرام وجود ندارد.

در این مقاله به آموزش ساخت محتوا در اینستاگرام و بررسی هر یک از روش ها و استراتژی ها می پردازیم.

 

منظور از تولید محتوا برای اینستاگرام چیست؟

اگر به طور کلی بخواهیم شرح دهیم، تولید محتوا در اینستاگرام به طبقه بندی اطلاعاتی مانند عکس،فیلم،گیف،متن و… گفته می شود که آنها را بار گذاری می کنیم. مقصود از تولید محتوا نیز ارائه همین محتوا با شناخت درست از مخاطب است.

افراد مختلف و کسب و کار های شکل گرفته توسط آنها همواره با توجه به همین ویژگی تلاش می کنند با تولید محتوای مناسب توجه مخاطبان را جلب کنند.

 

چرا آموزش تولید محتوا جذاب در اینستاگرام اهمیت بسیار زیادی دارد؟

فکر کنید در طول روز چقدر وقت برای اینستاگرام می گذارید؟ بیشتر به چه نوع محتوایی جذب می شوید؟ به نبال چه نوع محتوایی بیشتر می روید؟ می بینید؟! به همین دلیل است که آموزش تولید محتوا در اینستاگرام حائز اهمیت است.

وقتی به عنوان یک کاربر عام به این موضوع توجه می کنید، متوجه می شوید که چقدر ساخت و تولید محتوای جذاب در اینستاگرام برای جذب دنبال کننده مهم است. برای بالاتر رفتن آمار تعامل و بازدید در اینستاگرام،باید محتوایی تولید شود که تعداد زیادی از دنبال کنندگان به آن علاقه داشته باشند.

بیایید آموزش تولید محتوا در اینستاگرام را با یک مثال ساده شروع کنیم: تصور کنید که به زودی عازم سفری طولانی و طاقت فرسا خواهید شد. آیا به فکر فراهم آوردن لوازم سفر نخواهید شد؟ آیا خود را برای رویارویی با مشکلات و چالش های آن آماده نمی کنید؟ حتما همین طور است. تولید محتوا در اینستاگرام نیز به همین شکل می باشد… باید لوازم مورد نیازتان را آماده کنید. باید برای رویارویی با چالش هایی جدید و متفاوت آماده شوید.

 

ما نیاز داریم برای سفر خود برنامه ریزی کنیم. اینجاست که استراتژی به کارمان می آید:

1:مخاطب جذب کنید!

برای موفق شدن در اینستاگرام،نیاز داریم ابتدا هدف خود را بشناسیم و در وهله ی دوم، مخاطب خود را.شناخت بیشتر مخاطب به ما کمک می کند در نهایت برند خود را به درستی معرفی کنیم و هر چه با مخاطبین تعامل بیشتر داشته باشیم و محتوای دلخواه آنها را تولید کنیم،می توانیم مخاطبانمان را به مشتریان همیشگی تبدیل کنیم.

همچنین باید تلاش کنیم با بررسی محتوای رقبا و بدون کپی برداری از آنها الهام گرفته و محتوای بهتری تولید کنیم. نکته ای که اینجا به آن بر می خوریم آن است که با بررسی محتوای رقبا می توان متوجه شد چه ایده هایی تاکنون عملی نشده اند و برگ برنده ای به دست بیاوریم. اینگونه بدون کپی برداری از رقبا الهام گرفته ایم.

تقویم محتوا اینستاگرام

2:تقویم محتوا داشته باشید!

ممکن است این سوال پیش بیاید که تقویم محتوا چیست؟به طور کلی برند ها برای صفحه خود هر هفته شش عکس پست می کنند. این آمار در سال به سیصد پست می رسد! وقتی به طور زمان دار پست گذاری انجام شود، تشخیص اینکه پست بعدی قرار است چه باشد کمی مشکل می شود.درست در این نقطه است که باید با ساخت  یک تقویم محتوایی مناسب هم در وقت خود صرفه جویی کنید و هم حضور پیج خود را در اینستاگرام به درستی مدیریت کنید.در تقویم خود نوع محتوای که قرار است منتشر کنید اعم از عکس، ویدئو، متن و.. و همچنین هشتگ ها،کپشن و زمان پست را بنویسید. تنها با برنامه ریزی و تداوم می توان به موفقیت در اینستاگرام دست پیدا کرد.اگر تقویم مناسب نداشته باشید مجبور به بارگذاری پست های لحظه آخری می شوید که بسیاری از استاندارد هارا زیر پا می گذارند.

 

3:شخصیتی استوار از خود نشان دهید!

شوخ و بازیگوش هستید؟ جدی و پرتلاش هستید؟ چه ارزش هایی برای شما الویت است؟برندتان چه ویژگی هایی دارد؟ماجراجویی را دوست دارید؟درباره برندتان چه فکر می کنید؟

در تمام شبکه های اجتماعی تان، باید شخصیتی استوار داشته باشید. نمیتوانید چند پست با حالت جدی بسازید و ناگهان یک پست باحالت شوخ و شاد منتشر کنید! احتمال اینکه فالوور ها در صورت وجود نوسان در رفتار شما را آنفالو کنند بسیار زیاد است. شخصیتی واحد و استوار از خود نشان دهید.

تبلیغات زیاد مجازی

 

4:از تبلیغات زیاد دوری کنید!

معمولا مخاطبان از تبلیغات پی در پی خوششان نمی آید و احتمال اینکه صفحه شما را آنفالو کنند زیاد است. پسندیده تر است تمرکز خود را بیشتر روی تولید محتوا برای پیج اینستاگرام بگذاریم و محصولات خود و یا دیگران را به طور منظم به مخاطبین معرفی کنیم تا احساس رضایت را در مخاطبین ایجاد کنیم.

 

5:هویت بصری ویژه خود را بسازید!

میتوان اینستاگرام را به اقیانوسی از محتوا تشبیه کرد. برای اینکه دراین اقیانوس گم نشویم و شانسی برای دیده شدن داشته باشیم، باید از یک نوع قالب خاص خود استفاده کنیم و هویت بصری ویژه خود را بسازیم. به طوری که بیننده در نگاه اول متوجه شود ما داریم با او صحبت می کنیم و نه صفحه ای دیگر! قبلا برای داشتن هویت مشخص خود راه دیگری جز استخدام یک گرافیست و یا یاد گرفتن نرم افزار هایی مانند فتوشاپ نبود، اما حالا می توان به راحتی از امکانات سایت های گوناگون مانند Canva استفاده کرد. همچنین از سایز مخصوص و استاندارد پست ها غافل نشوید!

 

چند نکته برای تولید محتوا در اینستاگرام:

 

یک سبد پر از محتوا به نمایش بگذارید!

برخی از صفحات هستند که در یک نوع محتوا گیر می کنند و در پایان در دریایی از محتوا گم می شوند. برای بازدید و تعامل داشتن در این دریا باید تنوع داد و خلاقیت در تولید محتوا را از یاد نبرد.برای خلاق ماندن در نظر مخاطب از گیف،عکس،ویدئو،متن و.. همگی استفاده کنید.

 

ارتباط برقرار کنید!

هر چه بیشتر در این فضا ارتباط برقرار کنید،مخاطبان وفادارتری پیدا خواهید کرد و در نتیجه از محبوبیت بیشتری بر خوردار خواهید شد.از سمتی دیگر ارتباط با همکاران را از یاد نبرید.به جمع همکاران خود بپیونید وهم افزایی داشته باشید و بدانید در این صورت یک مثلث از سود شکل می گیرد : برای شما،همکاران و مخاطبان.

 

با اینفلوئنسر ها همکاری کنید!

در کنار تولید محتوای مناسب،می توانید با پرداخت هزینه تبلیغات به افرادی که دنبال کنندگان بیشتری در اینستاگرام دارند زودتر کسب و کار خود و صفحه تان را بزرگ کنید. پس به عنوان یک کسب و مار و تولید کننده محتوا در اینستاگرام اینفلوئنسر ها را از یاد نبرید!

  

 تا حد امکان از هشتگ ها استفاده کنید!

هشتگ ها راهی رایگان و راحت برای دیده شدن صفحه شما هستند.با تحلیل پست های موفق رقیب ها می توانید پر بازدید ترین هشتگ ها را بیابید. البته فراموش نکنید که استفاده بی رویه از هشتگ ها نیز نادرست است و باید با رعایت پروتکل هایی خاص از هشتگ ها استفاده کنیم.

 

ساعت خود را برای زمانی مناسب کوک کنید!

انتشار محتوا در زمان درست به معنای این است که نتیجه تلاش هایمان به بار بنشیند.حتما ساعات طلایی انتشار محتوای صفحه خود را چک کنید. نکته مهم آن است که مخاطبان ساعات پست گذاری را برای صفحه شما مشخص می کنند،یعنی اگر بیشتر دنبال کنندگان شما کارمند باشند، زمان انتشار محتوا را باید به زمان استراحت آنها اختصاص دهید.. یا برای خانم های خانه دار صبح ها مناسب تر است. بنابر این باید مخاطب خود را نیز بشناسید.

 

کپشن تیر آخر است!

به یاد داشته باشید بینندگان به جز پست به کپشن شما نیز نگاه می کنند.پس باید یک کپشن مناسب بنویسید.برای نوشتن کپشن از کال تو اکشن ها  (سوال،لینک در بایو،نوشتن نظر و..)استفاده کنید. هشتگ های مرتبط را هم از یاد نبرید.

 

چه محتوایی در اینستاگرام تولید کنیم؟

حالا که به نحوه تولید محتوا در اینستاگرام پرداختیم،زمان آن رسیده تا به آموزش تولید محتوا در اینستاگرام بپردازیم.برای تولید محتوا در اینستاگرام نیاز به ایده داریم. پس برویم که به ایده های تولید محتوا برای اینستاگرام برسیم!

چه محتوایی در اینستاگرام تولید کنیم؟

 

نقل قول:

در هر زمینه کاری افرادی سرشناس و معروف هستند که در زمینه کاری شما فعالیت کرده اند و می کنند. این نوع محتوا برای مخاطبان جذاب است و نشان می دهد برند شما در راستای  ارزش هایی خاص و استوار فعالیت می کند.

 

تخفیف و پیشنهادات شگفت انگیز:

این نوع محتوا باعث می شود فالورها احساس خاص بودن کنند زیرا زودتر از بقیه  از خبر های ویژه خبردار می شوند.همچنین استفاده از کلمات کلیدی مانند تخفیف ویژه برای مخاطب های من یا محصول ایکس، اشنتیئن برای محصول ایگرگ باعث می شود تا بینندگان بیشتر به خرید از شما ترغیب شوند.

 

مصاحبه:

ایده مصاحبه می تواند به راحتی توجه مخاطب را جذب کند.این مصاحبه می تواند با مدیرعامل برند،پیج های همکار و یا حتی رقبا باشد. چند نوع مصاحبه داریم:

لایو: این نوع مصاحبه کمک می کند تا مخاطبان به صورت زنده سوالاتشان را بپرسند.خبر لایو را از 24 ساعت قبل منتشر کنید.

IGTV: برای اینکه از همه قابلیت های ایستاگرام استفاده کرده باشید ،گزینه خوبی هستند.

استوری: مصاحبه می تواند در قالب چند استوری پشت سر هم باشد. فقط به سایز مناسب استوری توجه شود.

 

محتوای آموزشی:

محتوایی آموزشی در راستای کسب و کار خود بسازید. مثلا اگر کتاب می فروشید، از مشکلاتی صحبت کنید که با خواندن فلان کتاب حل می شود. و سپس آن را معرفی کنید. این ایده زمانی به نهایت جذابیت خود می رسند که آن را به صورت ویدئویی در بیاورید. به این شکل هم محتوا و هم روش اجرای آن به بهترین شکل خود در می آیند.

 

پشت صحنه:

خوب است مخاطبان گاهی چهره انسانی برند شما رانیز ببینند. این گونه احساس همدلی بین تان پیش می آید و  بینندگان بیشتر شما را درک می کنند.همچنین آنچه در پشت صحنه رخ می دهد می تواند برای مخاطب جذاب باشد.پس گاهی وقت ها از جلسات خود و یا کارکرد کارمندان آپدیت منتشر کنید!

 

فیلم و یا کتاب پیشنهاد دهید:

خوب است گاهی به زمان تفریح مخاطب نیز اهمیت بدهید. در روش های تولید محتوا در اینستاگرام می توانید گاهی اوقات کتاب ها یا فیلم هایی هم راستا با موضوع کسب و کارتان معرفی کیند. برای مثال صفحه فروش کتاب می تواند فیلم زنان کوچک را معرفی کند. مستند ها و کتاب های خود آموز نیز گزینه های مناسبی هستند.

 

ترند ها:

یکی از انواع موضوعاتی که می توانید در صفر تا صد تولید محتوا در اینستاگرام از آن استفاده کنید، ترند ها هساند. مثلا این روزها چاشنی ها جز ترند ها محسوب می شوند. برای مثال می توان به شیوع ویروس کرونا و تشویق مردم به شستن دست ها و استفاده از ماسک اشاره کرد.

 

روش تهیه محصولات:

می توانید از مراحل تولید محصولات برای مثال دوخت لباس ها،صحافی کتاب ها، پشت صحنه عکاسی ها و .. استفاده کنید. در صورت امکان تایم لپس ایده جالبی برای این نوع تولید محتوا است.

 

نگاه کوچکی به محصولات جدید:

اگر محصول یا خدمت جدیدی در راه دارید، می توانید برای مثال یک تصویر تار یا نا کامل از آن منتشر کنید. در این نقطه نه تنها هیجان فالور ها به اوج خود می رسد بلکه آمار تعامل هایتان نیز بالا  می رود و مخاطب برای یک رویارویی جدید آماده می شود.

 

سوالات:

سوال کردن و پاسخ دادن به سوالات یکی از ایده هایی است که می توانید در پست و یا استوری از آن استفاده کنید. این ایده نه تنها آمار تعامل را بالا می برد بلکه مخاطب را با برند شما بیشتر آشنا می کند.

 

مسابقه:

برگزاری مسابقه همیشه جالب و هیجان انگیز است. با برگزاری مسابقه روح رقابت طلب مخاطبان بیدار می شود و همچنین از یاد نبرید که حتما در انتخاب کردن جایزه و رساندن آن به دست برنده خوش قول باشید.این ایده می تواند یک چیستان یا سوال و یا هر چیز دیگری باشد.

 

محتوای سایت:

می توانید محتوای منتشر شده در وبسایت خود را نیز در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید.برخی محتوا ها نیز باعث می شود تعامل در سایت تان بالا برود و هم در اینستاگرام هم در بحث سایت و سئو بسیار کمک می کند. اینستاگرام علاوه بر انتشار محتوای تازه می  تواند جایی برای بازنشر محتوای درون سایت تان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات